Docieplanie wełną mineralną czy pianką PUR – co wybrać? INFOGRAFIKA

przez

Współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynniki przewodności ciepła lambda dla wełny mineralnej oraz pianki poliuretanowej są porównywalne. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od tego z wełną jakiego producenta mamy do czynienia. Niemniej pod tym względem możemy przyjąć, że mamy remis.

Wełna vs. PUR – 1:1

 

Masa termoizolacji

Masa termoizolacji wykonanej z wełny mineralnej oraz z pianki poliuretanowej, to jeden z czynników który najbardziej rozróżnia oba materiały. Wełna to relatywnie ciężki materiał, przez co stanowi ona poważne obciążenie dla całej konstrukcji. Wełna może obciążać konstrukcje nawet do 65 kg/m3 ? pianka PUR tylko 17 kg/m3.

Wełna vs. PUR – 1:2

 

Czas i sposób montażu

Tutaj pianka poliuretanowa jest bezkonkurencyjna i nie pozostawia wełnie żadnych szans. Aplikacja pianki jest znacznie szybsza (mniej roboczogodzin) i prostsza (ale trzeba mieć do tego trochę wprawy 🙂 ). Pianka jest nakładana metodą natryskową. Ciekła substancja po zetknięciu z powietrzem zwiększa swoją objętość oraz twardnieje, tworząc wysokiej jakości izolację.

Wełna vs. PUR – 1:3

 

Szczelność termoizolacji

Szczelność termoizolacji to także parametr który przemawia za użyciem pianki PUR. Pianka PUR idealnie przylega do konstrukcji także w trudno dostępnych miejscach. Warto także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wełny, izolacja pianką PUR nie traci swoich właściwości na przestrzeni lat. Zawsze leży idealnie, nie traci wartości termoizolacyjnych, nie kruszy się, nie wydziela żadnego zapachu.

Wełna vs. PUR – 1:4

 

Koszty

Dla lepszej analizy tego czynnika dokonaliśmy uśrednień. Nalżey także pamiętać, że w zależności od wykonawcy i materiałów, koszty wykonania termoizolacji metodą natryskową i wełną mogą być inne, aniżeli prezentowane. Z regóły jednak, wełna wychodzi nieco taniej. Pamiętajmy jednak, że aplikacja pianki jest szybsza, prostsza i nie potrzeba do tego całej ekipy ? często wystarcza dwóch pracowników, co redukuje koszty inwestycji. Dlatego rozpatrując ten czynnik może się okazać, że pianka PUR z punktu widzenia finansów także jest lepszym rozwiązaniem. Niemniej ze względu na małą różnice w cenie za m2, przyznajmy piance i wełnie po jednym punkcie.

Wełna vs PUR – 2:5